Być projektantem

Gdy chcesz zostać projektantem wnętrz

Projektowanie wnętrz w ostatnich latach stało się bardzo popularnym zawodem, pomysłem na życie lub dodatkowym hobby. Na temat aranżacji wnętrz powstaje coraz więcej książek i literatury a blogi wnętrzarskie rosną jak grzyby po deszczu.

Kiedy oglądając kolejny program o urządzaniu wnętrz w głowie świta Ci, że chcesz robić to samo, musisz wiedzieć o kilku ważnych aspektach tego zawodu. Nie chciałabym gasić Twojego entuzjazmu, który z pewnością podsyca grono znajomych mówiących: „jak pięknie urządziłaś swój pokój” ale zanim wpadniesz w wir szaleńczej pracy nad kolejnym „projektem” zobacz na czym tak naprawdę polega projektowanie wnętrz.

Architekt wnętrz czy projektant wnętrz?

Zanim użyjesz wzniosłego tytułu architekta wnętrz, który budzi szacunek i uznanie wśród kontrahentów i Twoich przyszłych klientów, zastanów się czy faktycznie jesteś architektem wnętrz?

Architekt to osoba, która ukończyła studia wyższe i otrzymała tytuł inżyniera architekta lub magistra inżyniera architekta. Jeśli dodatkowo taka osoba zdała egzamin na uprawnienia budowlane i jest wpisana na listę krajowej jednostki organizacyjnej Samorządu Zawodowego Architektów (IARP) jest też architektem budownictwa. W zawodzie architekta wnętrz uprawnienia budowlane nie są wymagane natomiast nie zwalniają z obowiązku posiadania podstawowej wiedzy dotyczącej rysunku technicznego, konstrukcji budynku i materiałoznawstwa.

Każdy może być projektantem wnętrz.

To prawda. Projektantem wnętrz może być każdy ale nie każdy powinien. Zanim jednak puścisz wodze fantazji przeczytaj co powinnaś zrobić aby tym projektantem rzeczywiście się stać.

Oprócz talentu, wyobraźni przestrzennej oraz umiejętności plastycznych, projektant powinien ukończyć szkołę przygotowującą do tego zawodu. Może to być technikum budowlane, studia architektoniczne lub studia na ASP. Jeśli nie masz ukończonego żadnego z tych kierunków i wcześniej źle wybrałeś kierunek zawodowy możesz skorzystać z policealnych szkół zawodowych, studiów podyplomowych lub płatnych kursów stacjonarnych czy on-line. Pamiętaj jednak, że wiedza w tych szkołach/kursach jest tylko ziarenkiem, które jeśli dobrze będziesz pielęgnować może w przyszłości stać się czymś naprawdę wartościowym.

Najwięcej jednak nauczysz się pracując i zdobywając doświadczenie wykonując projekty wnętrz. Jeśli masz obawy czy podołasz takiemu wyzwaniu, spróbuj zatrudnić się w biurze projektowym (czasem nawet na przysłowiową złotówkę), ucz się, pogłębiaj swoją wiedzę czytając książki, prasę branżową, bierz udział w targach czy szkoleniach. Twój klient będzie oceniał Cię po zdobytych umiejętnościach i wiedzy a nie po ilości posiadanych dyplomów.

Ważne jest też Twoje poczucie bezpieczeństwa. Nie musisz znać wszystkich szczegółów każdego materiału i sposobów na ich położenie, wykonanie czy użycie. Dobrze, jeśli zbudujesz sobie sieć kontaktów z wykonawcami, kontrahentami, dystrybutorami czy producentami. Masz wtedy pewność, że uzyskasz fachową wiedzę a Twój klient informacje u sprawdzonego źródła.

Kim jest projektant wnętrz i jakie umiejętności powinien posiadać.

Jako dobry projektant powinieneś posiadać kilka cech i umiejętności, które pozwolą Ci na sprawne przejście przez cały proces projektowy.

Zobacz, które z nich posiadasz, a nad którymi musisz jeszcze popracować by wykonywać ten wymarzony zawód.

No.1 – WYOBRAŹNIA PRZESTRZENNA.

Bez wyobraźni przestrzennej ciężko zaprojektować cokolwiek. Jeśli nie potrafisz wyobrazić sobie i naszkicować wnętrza lub jego elementów w trójwymiarowej przestrzeni Twoi klienci nie będą wiedzieli jak dany element ma wyglądać.

No.2 – RYSUNEK ODRĘCZNY I RYSUNEK TECHNICZNY

Rysowanie odręczne wiąże się właśnie z wyobraźnią przestrzenną choć nie koniecznie musisz malować jak Michał Anioł. Dobrze jednak jeśli potrafisz zachować proporcję i perspektywę tak by nawet szkice wyglądały jak mały projekt. Inną sprawą jest rysunek techniczny. Jego podstawowe zasady powinieneś znać choćby po to by móc przygotować projekt dla wykonawców, którzy na jego podstawie wykonają Twoją wizję.

No.3 – WIEDZA

Każdy we, że projektowanie wnętrz wiąże się z doborem materiałów, łączeniem kolorów, faktur czy wyborem mebli. Dobrze jeśli oprócz tego znasz historię wnętrz (zawsze możesz zabłysnąć) oraz rozróżniasz style we wnętrzach i potrafisz pokazać klientom różnicę. Pamiętaj, że klient może nie wiedzieć jak nazywa się dany styl, który mu się podoba ale może opowiedzieć Ci całkiem nieświadomie o jego cechach. Podstawowa wiedza z zakresu prawa budowlanego też Ci się przyda, choć tutaj duże wsparcie możesz otrzymać od wykonawców oraz architektów budowlanych.

No.4 – ZNAJOMOŚĆ OPROGRAMOWANIA

Po co projektant wykonuje wizualizacje? Otóż po to, by to co siedzi w jego głowie pokazać klientom, który nie mają wyobraźni przestrzennej i kompletnie nie mają pojęcia, że mała zmiana w układzie funkcjonalnym i kolorze ścian może poprawić ich komfort życia. Oprócz tego dobrze jest mieć namacalne potwierdzenie, że ten szalony pomysł, przez którego nie można w nocy spać faktycznie będzie dobrze wyglądać.

No.5 – HIGIENA PRACY

Ta cecha jest bardzo pomocna. Proces projektowania jest nie tylko skompilowany ale też szczegółowy i każdy błąd, który wykonasz na początku będzie się ciągnął jak snake w Nokia. Nie sposób zrobić dwadzieścia wersji lub jedną którą notorycznie poprawia się na rysunkach branżowych. Wystarczy przesunąć ścianę w układzie funkcjonalnym i zapomnieć zmienić układ lamp na rysunku elektrycznym. Jeśli będziesz spokojnie i z głową wykonywać rysunki techniczne unikniesz takich błędów.

No.6 – OSOBOWOŚĆ

Nie ma nic gorszego jak niepewny siebie lub zbyt zadufany w sobie projektant. Ani jeden ani drugi nie zaskarbi sobie zaufania klientów. Nawet jeśli jest to Twój pierwszy projekt i nie czujesz się pewnie zapanuj nad emocjami. Gdy klienci wiedzą, że dopiero zaczynasz swoją przygodę będą bardziej wyrozumiali, ale Twoja głowa też musi być spokojna by zaprojektować dla nich wnętrze najlepiej jak potrafisz. Po paru latach lub kilkunastu dobrze zrobionych projektach nie zapominaj o tym, jak trudno było na początku. Nikt nie chce przecież spotykać się z projektantem dla którego wizja jest święta a jego oddech bezcenny. Jeśli zdobędziesz renomę i uznanie to wspaniale ale pamiętaj, że projektowanie wnętrz to nie tylko trofea ale przede wszystkim odpowiedzialność za czyjeś wspaniałe życie (a przynajmniej miejsce w którym to życie się dzieje).

Ważne w charakterze projektanta jest też zrozumienie i umiejętność rozmowy z klientem. Każdy klient potrzebuje innego podejścia. O tym więcej opowiem we wpisie o typach klientów.

No.7 ZARZĄDZANIE

Oprócz Ciebie i Twojego klienta w procesie projektowania biorą udział dostawcy, kontrahenci, wykonawcy czy producenci. Musisz nie tylko ogarnąć klienta ale także relacje z pozostałymi tak, by każdy z nich był w stanie wesprzeć Cię oraz przygotować ofertę i materiały na czas dla Twoich klientów. Błędy się zdarzają, ale jeśli odpowiednio zaplanujesz cały proces projektowo-wykonawczy wszystko powinno przyjść na czas (chyba, że firma dostawcy zbankrutowała, kontrahent zaginął na kawalerskim a wykonawcy przeczytali projekt do góry nogami. Wtedy nie pozostaje Ci nic innego jak zamknąć się w pokoju bez klamek. To oczywiście żart.)

Inną rzeczą jest umiejętność pracy elastycznej. Co to oznacza? Czasami pracujesz w dzień, czasami w nocy. Czasami i w dzień i w nocy. Nie zależnie od tego kiedy pracujesz umawiasz się z klientem na oddanie projektu w konkretnym terminie. Więc kawa i lecisz…

To jeszcze nie wszystko...

Chcąc być projektantem musisz być nie tylko kreatywna i ambitna ale również otwarta na potrzeby klienta, mieć wysoką kulturę osobistą oraz umiejętności negocjacyjne.

Nie musisz oczywiście posiadać tych cech już na starcie. Ważne abyś chciała się rozwijać i uczyła na błędach. Pamiętaj, że nawet najbardziej zdolny projektant też popełnia błędy.

Praca projektanta to praca często do późnych godzin lub praca w nocy kiedy nic Cię nie rozprasza. To układanie w głowie koncepcji projektu kiedy jesz, śpisz, oglądasz telewizję czy bierzesz prysznic. To wsłuchanie się w potrzeby klienta i zmniejszenie jego obaw. To szukanie rozwiązań dla twojej wizji, godziny spędzone na rozmowach telefonicznych i dojazdach do klientów oraz wpatrywanie się w render trwający w nieskończoność. To przede wszystkim praca z inwestorem, który często nie ma pojęcia jak przebiega cały proces projektowania i bardzo potrzebuje poczucia bezpieczeństwa więc na Twoich barkach będzie spoczywała prawie cała odpowiedzialność za jego spokojny sen.

Jeśli nie przeraził Cię ogrom nauki i pracy związanej z projektowaniem wnętrz i nadal czujesz, że to jest to co chciałbyś robić przez resztę swojego życia (lub przez jego kilka najbliższych lat) zapraszam Cię do poznania całego procesu projektowego, jego elementów oraz kropli wiedzy z zakresu układu funkcjonalnego, kolorystyki, oświetlenia i materiałoznawstwa.

Gotowa? Do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.